Assos

Assos için 14 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Assos Behramkale

Assos Hakkında
Assos Kadırga Koyu
Assos Behramkale
Assos Ulaşım
İstanbul Bandırma Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
Assos Nerede
Assos Plajları
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
İzmir'den Assos'a Nasıl Gidilir
İstanbul Bursa Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
Assos Ne Yenir Ne İçilir
Assos Sokakağzı
Ankara'dan Assos'a Nasıl Gidilir
Assos Ne Zaman Gidilir
Assos'ta Gezilecek Yerler
Assos Tatil
Assos Limanı
Truva (Troya) Antik Kenti
Assos Su ve Doğa Sporları
Assos Yapılması Gerekenler
Assos Konaklama
Assos Athena Tapınağı
Assos Tarihi
Assos Babakale
Assos Alışveriş
Assos Sivrice
Assos Gülpınar (Chryse Antik Kenti)
Apollon Smintheus Tapınağı

 

Assos, Behramkale Köyü, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, M.Ö. 1000'li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bölgede bulunan çok sayıda antik yerleşim merkezine yakın olan köy, aynı zamanda Rum ve Osmanlı kültürlerinin birbirine karıştığı tarihi bir tatil beldesi. 

Assos

Taş evlerden oluşan Behramkale köyünde, Ortaçağ mimarisini andıran yapılar mevcut. Kazdağları eteklerindeki köyün Arnavut kaldırımlı yollarında yürürken tarihi dokuyla birlikte Ege Denizi de eşsiz manzaralar sunuyor. Tarihi yapıların arasında bölgeyi saran kekik kokuları eşliğinde dolaşırken yöreye has hediyelik eşyalar ve yiyecekler satan köy halkıyla da karşılaşıyorsunuz. 

Assos

MÖ.VII yüzyılda Midilli'den gelen Methymnalı'ların kurduğu sanılan Assos'ta ilk kazılar, 1881-1883 yılları arasında, Clark ve Bacon başkanlığındaki Amerikan kazı ekibince gerçekleştirilmiş. Ancak yıllar sonra 1980 yılında, Prof.Dr.Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki Türk arkeolog ve uzmanlardan oluşan bir ekip, tekrar başlamış kazılara. Sonuçta, yılların emeği ile ortaya Antik Tiyatro gibi muhteşem eserler çıkmış. 

Assos

Assos bölgesini; Assos-Behramkale, Assos- İskele, Assos-Kadırga ve Assos-Yakın Çevresi ile birlikte; bu gün 2500 kişiyi ağırlayabilecek kapasiteli turizm bölgesi olarak düşünmek gerekiyor.

Assos

Yeniden başlayan kazı çalışmaları, köyün ve yakın çevrenin hareketlenmesine neden olmuş. Limanda (İskelede) yer alan yapılar, orijinal mimarisinin bozulmamasına dikkat edilerek onarılmış ve otel, pansiyon gibi konaklama tesislerine dönüştürülmüş. Ayrıca köy içinde ve yakın çevre köylerde ev pansiyonculuğu ve ev yemeklerinin yapıldığı küçük lokantalar mevcut.

Assos

Bölgenin en iyi plajlarının Kadıga Koyu'nda olması nedeniyle Kadırga Plajı'nda ve koyda, hızla otelle ve benzeri tesiler yükselmiş. Behramkale'nin doğu ve batısındaki köyler hepsi yamaçlarda sanki birer duvar apliği gibi duruyorlar. Her köyün hemen altındaki güzel koylarda da ev yemeklerinin yapıldığı küçük lokantalar, pansiyonlar ve küçük oteller oluşmuş. Bu gün Assos temiz havası, denizi, balıkçılığı ve ören yerine olan bağlantısıyla güzel bir tatil yöresi.

Assos

Assos konaklama seçenekleri için Assos otelleri ve Assos pansiyonları başlıklarını inceleyebilirsiniz. Bu Konuya Toplam 7 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
hasan ateşçi / çkale
evet
paşaköy assos behramkale buraları bizim kıymetini bilmediğimiz memleketimiz.cennet ten bir köşe gezin ve görün
27.12.2012 22:25:02 / 2488
ilyas göz / İstanbul
Behramkale köyündeki satıcılar
Behramkale (Assos)köyündeki tarihi kalıntıları gezdikten bir gün sonra aynı yerde bir gün önce gördüğüm zeytin, zeytin yağı vb hediyelik birkaç şey almak için uğradım üzerinde kırmızılı ve gösterişli bir millî folklor kıyafeti olan Ayşe adındaki satıcıdan zeytin yağı almak istedim; iki litrelik teneke kutuda zeytinyağı aldım, Ayşe kız kutuyu eksik halde kapatacakken ikaz ettim ve biraz daha koydurttum (eve gelip hassas şekilde ölçtüğümde,ısrarla ekleme yaptırdığım halde, 1.7 litre olduğunu gördümm); sele zeytine "20 lira" deyince vazgeçtim; bir başka satıcıdan armut istedim, bir gün önce "iki buçuk lira" dediği armuta bu defa "dört lira" dedi, sonra vazgeçti, iki buçuk liraya verdi; nihayet, aldığım hediyelik badem içinin, kendilerine ikram ettiğim misafirlerimin uyarısı üzerine, yarısının kayısı çekirdeği olduğunu hayretle gördük Ramazan ayında kendi soydaşlarını ve dindaşlarını gözünü kırpmadan adeta ayakta dolandıran bu insanların, "Gâvur" dedikleri insanlara neler yapabileceklerini hayal bile edemiyorum tatil anılarımı anlatırken, elbette, muhataplarıma şunu söylüyorum: "Behramkale köyündeki satıcılardan çöp bile almayın"
21.08.2012 12:23:29 / 2326
ADNAN alış / girasun alucra
18 ay ne günler asos küçük kuyu ayvacık
3 ay ilçe jandrma 9 ay asos lman 4 ay küçük kuyu 2 ay çanakkale e tpi cceza evi jandarma bn çok güzel günler geçirdim 1992 93 94 seneleri bni şöyle hatırlarlar asos lmanda botun içine çiçek tikmiştim ve çokta meşur olmuştum vede 7 ocak 1994 hürriytte 2 inci sayfasında resmim vardı hala otellerde ola bilir 18 seneden beri nasip olmadı gitmem çok gitmeyi istiyorum
31.01.2012 16:56:52 / 1942
nurdan erdoğan / ıstanbul
assos
görülmeğe değer süper ötesi herkese tavsiye ederim kadırga koyu
26.07.2011 13:21:17 / 1606
mehmet akif küçük / istanbul
güzel
böle biryer görmedim çok güzel bayıldım şakaaaaa gibi.
26.12.2010 17:50:54 / 1009
sevgi / balıkesir
yok böyle biyer
assos mükemmel ötesi havası bile çok farklı assos anlatılmaz gidip görmek gerek herkese tavsiye ediyorum ben çok beğendim yok böyle biyer yaa
21.06.2009 14:57:45 / 166
hasan özdemir / istanbul
görmeden ölmeyin
eğer hala assos u görmeden yaşıyorsanız, hayatınızdaki eksikliğin farkında değilsiniz. ülkemizdeki doğa güzelliklerinin hepsini görmesemde, beni en çok etkileyenin assos olduğunu söyleyebilirim. ulaşımı rahat, gürültüden uzak, sessiz ve nezih bir ortam arıyorsanız, assos en iyisi...
22.08.2006 14:03:42 / 72

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK