Assos

Assos için 49 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Assos Sokakağzı

Assos Hakkında
Assos Kadırga Koyu
Assos Behramkale
Assos Ulaşım
İstanbul Bandırma Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
Assos Nerede
Assos Plajları
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
İzmir'den Assos'a Nasıl Gidilir
İstanbul Bursa Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
Assos Ne Yenir Ne İçilir
Assos Sokakağzı
Assos Ne Zaman Gidilir
Ankara'dan Assos'a Nasıl Gidilir
Assos'ta Gezilecek Yerler
Assos Tatil
Assos Limanı
Truva (Troya) Antik Kenti
Assos Su ve Doğa Sporları
Assos Yapılması Gerekenler
Assos Konaklama
Assos Athena Tapınağı
Assos Tarihi
Assos Babakale
Assos Alışveriş
Assos Sivrice
Assos Gülpınar (Chryse Antik Kenti)
Apollon Smintheus Tapınağı

 

Yanındaki Sivrice'ye göre daha geniş ve kumluk bir plajı bulunan Sokakağzı, Assos bölgesindeki ince kumlu birkaç plajdan biri. Assos'tan Babakale'ye doğru giderken 11. km'deki Balabanlı Köyü'ne girmeden sola dönüp, denize doğru 3,5 km ilerlediğinizde Sokakağzı'na ulaşabilirsiniz.

Sokakağzı Deniz ve Günbatımı

Sokakağzı dışında çevresinde bulunan görülmeye değer yerler;

Sokakağzı'nın yanındaki Sivrice Koyu’nda yer alan restore edilmiş deniz feneri, içinde dünyanın farklı noktalarındaki deniz fenerleriyle ilgili her dilden kitabın olduğu bir kütüphaneye sahip.

Sokakağzı ile aynı bölgede; Assos'ta yer alan Behramkale Köyü, Osmanlılar tarafından kurulmuş tarihi bir köy. Taş evleri ve Arnavut kaldırımlı yolları, Hüdavendigar Camisi ve Hüdavendigar Köprüsü, Kazdağları’ndaki konumu ile tarihi ve doğayı bir araya getiren Behramkale, aynı zamanda ziyaretçilerine eşsiz bir deniz manzarası sunuyor.

Sokakağzı Deniz ve Plaj Genel Görünüm

Assos bölgesinin en dikkat çekici kısmı ise şüphesiz bölgeye ismini veren Assos Antik Kenti. 20 metre yüksekliğindeki surları, nekrapolü, amfitiyatrosu, Athena Tapınağı ve agorası ile Assos Antik Kenti kültür turizminin önemli duraklarından biri. Assos'un antik dönemde aktif olarak kullanılmış tarihi limanında ise günümüzde balık restoranları ve iskeleler bulunuyor.

Bölgede yer alan antik tapınaklar arasında Athena Tapınağı’ndan sonra ikinci önemli tapınak olan Apollon Smintheus da Sokakağzı çevresinde görülebilecek alanlardan sadece biri. Aynı alanda antik dönem kalıntılarının sergilendiği küçük bir müze de mevcut.

Apollon Smintheus Tapınağı

Sokakağzı yakınlarındaki Behramkale ile benzer köyler olan Adatepe ve Yeşilyurt köyleri tıpkı Behramkale gibi Kazdağları içindeki konumu, doğası ve tarihi taş yapılarıyla dikkat çekici yerler.

Sokakağzı ve çevresinde yapılabilecekler;

Sokakağzı’nda ilk yapılması gerekenlerden biri sahilinde serinlemek ve güneşlenmek. Sokakağzı, bölgedeki çoğu plajın aksine taşlı değil kumlu bir plaja sahip.

Assos’a yaklaşık 12 km mesafedeki Sokakağzı’nın çevresinde yer alan Assos Antik Kenti ve tarihi Behramkale Köyü ziyaret edilmeli. Buralarda satılan bölgeye özgü gözleme, mantı ve dolma gibi yiyecekler tadılmalı, hediyelik eşyalardan, zeytin ve zeytinyağından satın alınmalı.

Behramkale Köyü Genel Görünüm

Assos limanı başta olmak üzere Assos bölgesinde yer alan deniz manzaralı balık restoranlarında Körfez’e has balık çeşitleri ve deniz mahsulleri tadılabilir, rakı - balık keyfi yapılabilir.

Assos’un ve Türkiye’nin en batı ucu olan Bababurnu’nda ise tüplü - tüpsüz dalış ve zıpkınla balık avlama gibi aktiviteler gerçekleştirmek mümkün.

Sokakağzı ve çevresinde denize girilebilecek yerler;

Sokakağzı plajı başta olmak üzere Assos bölgesinde denize girmek için uygun olan birçok alan mevcut. Tarihi Assos Limanı’ndaki iskelelerden denize girilebildiği gibi çevresinde bulunan Sivrice, Koruoba ve mavi bayrak ödüllü Kadırga plajlarında güneşlenip, serinlemek mümkün.

Sivrice Koyu Genel Görünüm

Sokakağzı'na ne zaman gelinir? 

Sokakağzı’nda yalnızca denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Sokakağzı’nın çevresinde bulunan deniz manzaralı balık restoranlarında Körfez balıklarının ve deniz mahsullerinin tadına bakmak, Assos Antik Kenti’ni ziyaret etmek ve dinlenmek içinse diğer sezonları değerlendirebilirsiniz.

Sokakağzı konaklama seçenekleri;

Sokakağzı otelleri genellikle küçük otel, motel ve pansiyon şeklinde. Çoğu deniz kenarında yer alan Sokakağzı pansiyonları ve otelleri, oda kahvaltı ve yarım pansiyon seçenekleri sunuyor. Geneli yazın açık olan Sokakağzı otelleri arasında kışın da hizmet veren tesisler mevcut. sokakağzı plajı  sokakağzı koyu  assos sokakağzı plajı  assos sokakağzı koyu 
Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Assos Makalelerinden Seçmeler
Assosta Görülecek Yerler Ankara Assos Nasıl Ulaşırım Assosun Bilinmeyenleri Assosun Denizi Temiz Mi
Assos Denizi Nasıl İzmir Assosa En Kestirme Yol Behramkale Hakkında Assos Ne Almalıyım
Truvada Yaşam Var Mı Assosda Denize Girilir Mi Assosa Ne Zaman Gelinir? Assosa Ne Zaman Gelelim? Truva Şehri Nasıl Kuruldu
Troya Şehri Ankara Assos Nasıl Ulaşırım Ankara Assos Yolu Nasıl Assos Alışveriş
Truva Troya Şehri Ankara Assos Nasıl Giderim İzmir Assos Yol Güzergahı
Assos Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK İş İlanları