Assos

Assos için 14 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Assos Tatil

Assos Hakkında
Assos Kadırga Koyu
Assos Behramkale
Assos Ulaşım
İstanbul Bandırma Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
Assos Nerede
Assos Plajları
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
İzmir'den Assos'a Nasıl Gidilir
İstanbul Bursa Üzerinden Assos'a Nasıl Gidilir
Assos Ne Yenir Ne İçilir
Assos Sokakağzı
Assos Ne Zaman Gidilir
Ankara'dan Assos'a Nasıl Gidilir
Assos'ta Gezilecek Yerler
Assos Tatil
Assos Limanı
Truva (Troya) Antik Kenti
Assos Su ve Doğa Sporları
Assos Yapılması Gerekenler
Assos Konaklama
Assos Athena Tapınağı
Assos Tarihi
Assos Babakale
Assos Alışveriş
Assos Sivrice
Assos Gülpınar (Chryse Antik Kenti)
Apollon Smintheus Tapınağı

 

Assos'ta gezip, görülmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Bu yerlerden en ünlüsü ve bilineni ise Athena Tapınağı. Anadolu'nun Dorik tarzdaki en eski tapınaklarından biri olan Athena Tapınağı, agora, tiyatro ve gymnasium kalıntılarıyla tarihi ve ilgi çekici bir alan.

Günümüzde Athena Tapınağı'ndan geriye kalan birkaç sütun ayakta ve restorasyon çalışmaları sürüyor. Tapınağın çevresindeki tarihi Behramkale camisi ve Behramkale köprüsü de görülebilir. Behramkale'de, Assos kalıntılarının olduğu yüksek tepeden karşıya doğru bakıldığında Midilli Adası görülebiliyor. 

Akropolis'in çevresi Bronz Çağı'ndan itibaren yerleşim merkezi olarak kullanılmaya başlanmış, bu sebeple burada pek çok uygarlığın izleri görülebilir. Kazılardan çıkan değerli kalıntıların bir kısmı yağmalanmış, bir kısmı Türkiye dışında, bir kısmı da Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde bulunuyor. Assos'un tarihini daha ayrıntılı şekilde incelemek isteyenler, Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ni de ziyaret etmeliler. 

Athena Tapınağı

Assos Antik Liman, tarihi taş yapıları, balık restoranları ve deniz manzarasıyla özellikle yaz döneminde yoğun ziyaretçi çekiyor. Limandan yaklaşık 2 kilometre ileride ise denize girmek için uygun olan Assos plajları bulunuyor. Kadırga Plajı'na Behramkale'den yürüyerek veya tekne.ile ulaşmak mümkün. Behramkale'nin 25 kilometre batısında Chryse Antik Kenti bulunuyor ve Apollon Smintheus Tapınağı'nın kalıntıları burada. Antik kentin yer aldığı Gülpınar'ın plajı ise denize girmek için uygun. Ezine'deki Alexandria Trous kalıntıları da görmeye değer. Yeşilyurt Köyü'nün yanındaki Midilli manzaralı Zeus Altarı ise ziyaret edilmesi gereken diğer bir tarihi nokta.

Assos Antik Liman ve Deniz Manzarası

Assos'tan yarım saatlik uzaklıkta bulunan Hisarlık Mevkii'ndeki Truva, ayrı bir değere sahip. En romantik efsanelerden birine ev sahipliği yapan Truva, hem yerli hem yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir alan. Sonradan inşa edilen tahta at, Homeros'un destanını canlı kılıyor. 

Truva, Bronz dönemden itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmış özel bir nokta. Burada gerçekleştirilen kazılarda, meclis, tiyatro ve belediye binası kalıntılarına rastlanmış. Savaşlar süresince birçok yapı zarar görmüş, yerleşim yerleri tahrip edilmiş. Truva'dan çıkarılan önemli kalıntılar şu an Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde bulunuyor.

Assos ve çevresindeki doğal güzellikler de görülmeye değer. Efsanelere konu olan Kaz Dağı bol oksijenli, nemsiz havası, piknik ve kamp alanları, eşsiz doğasıyla ziyaretçilerine cennet gibi bir ortam sunuyor. Kazdağları'nda şifalı kaplıcalar da mevcut. Ezine'de Kestanbol, Akçay'da Güre, Küçükkuyu'da Küçükçetmi, Altınoluk'ta Afrodit kaplıcaları tüm yıl boyunca ziyaretçi çekiyor.

Assos Antik Liman

10-14 Ağustos arasında düzenlenen Çanakkale Troya Festivali'nde ilgi çekici birçok etkinlik düzenleniyor. Yıl içinde Assos'un çevresi yöresel festivaller ve panayırlarla hareketleniyor. Özellikle yaz aylarında en az birine denk gelmek mümkün. assos gezilecek yerler  assos gezilecek yerler  assos nerede ne var  assos nasıl bir yer  assosun tarihi dokusu  assosta tatil yapılır mı  assosa ne zaman gelmeli 
Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Assos Makalelerinden Seçmeler
Sokakağzı Koyu Assos Liman İzmir Assos Ulaşım Alternatifleri Babakale Plajı
Sokakağzı Plajı Behramkale Nerede Assosun Denizi Temiz Mi Assos Limanda Denize Girilir Mi
Assos Liman Assosa Nasıl Ulaşırım Assos Kumsalı Sivrice Sahili
İzmir Assos Yolu Nasıl Assos Liman Balık Tutulur Mu İzmir Assos Nasıl Giderim İzmir Assos Nereden Giderim
İzmir Assos Nasıl Ulaşırım Assos Nerede Assosa Nasıl Gidilir Assosta Liman Var Mı
Assos Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK İş İlanları